Nasıl Gidilir?

p5

 

  • Karayiplere Avrupa toprağı (Hollanda Antilleri, Ingiliz Virgin adaları) olan ada ve bölgelere Avrupa’dan direkt veya aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. Ada Fransa ya da Hollanda sömürgesiyse Amsterdam veya Paris’ten direkt gidilebilir.

Örneğin;

  • Barbaros adasına ulaşım Türkiye’den havayolu ile aktarmalı olarak 11- 12 saati bulmakta. İstanbul’dan British Airways ve Condor havayolu firmaları Barbados’a Türkiye’den gidebilirsiniz. Yurtdışı tur firmalarının anlaşmalı oldukları havayolları ile uçuşlar maliyet olarak daha avantajlı. Barbados TC vatandaşlarına 6 ay süreyle vize uygulamıyor.

p6

 

Bir diğer örnek;

 

  • Dominik Adasına ulaşım için kolay yol, İstanbul’dan Air France ile aktarmalı olarak 11-12 saate ulaşımdır. Deniz yolu da tercih edilebilir ancak bu epey uzun bir zaman alacaktır.
  • Bu kategoriye girmeyen KarayıpAdaları’na ABD (Miami, New York) üzerinden uçuşlar yapılmaktadır. Eğer ABD vizesi almakta güçlük çekiyorsanız İspanyaIberiahavayolları ile Madrid üzerindenKarayipler’e geçebilirsiniz. Ancak şuna dikkat edin. İberia’nın direkt adalara uçuşları yoktur. Örnek olarak sizi Venezuela’ya indirir. Başka bir havayolu ile aktarmalı olarak Karayipler’egeçebilirsiniz.
  • Karayipler’in çevre ülkelerinden gemiler ile bölgeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca bazı adalar arası feribot seferleri de bulunmaktadır. (Aruba-Curacao gibi. )

p7

 

Karayiplerin En Popüler Adalarına Vize Uygulamaları

 Aruba: Eğer İrlanda,ABD,Birleşik Krallık,Kanada veya Schengen vizesi sahibiyseniz bunların dışında ekstra bir vizeye ihtiyacınız yok.Curacao Ve Hollanda Antilleri: Pasaportunuz varsa Hollanda Büyükelçiliğisorunsuz şekilde vize veriyor. Ancak bu vize sadece Hollanda’nın Karayip kolonileri için geçerlidir.Grenada: Pasaportunuz varsa Belçika’daki Grenada Büyükelçiliği’nden vize alabilirsiniz.St.Lucia: Burası normal pasaporta vize vermiyor. Yeşil ve diplomatik pasaportunuz olması lazım. Büyükelçiliği İngiltere’de.St.Thomas:  Vize gerekiyor. Büyükelçiliği ABD’de.Virgin Adaları: İngiltere’deki büyükelçilikten vize almak zorunlu.Montserrat: Türk vatandaşları için vize zorunluluğu vardır. Büyükelçilik Abd’de.Antigua ve Barbuda:VizesizBarbados:  VizesizTobago: Vizesiz