Kültür ve Sosyal Hayat

p19

Karayipler, ABD, İngiltere, Fransa ve Afrika insanlarının bir karışımıdır. Etnik ve dinsel olarak çok çeşitli olan bölgen nüfusunun yarısından fazlası Hristiyan, geri kalan kısmı ise Müslüman ve Hindu ağırlıktadır. Adalar hangi ülkelerin egemenliği altında ise o ülkenin dili konuşulur.

Adalarda kültürel festivaller büyük önem taşır. Örneğin Saint Lucia adasında her yıl 27 Ekim günü Kreyole günü olarak kutlanır. O haftanın Pazar günü, yerel yiyecek ve içecekleri, örneğin ekmek ağacı meyvesi, tuzlanmış balık, RoastBakeisimli ekmekler, limonlu içecekler, Guava içecekleri ve dahası festivallere eşlik eder. Bu gibi özel günlerde ada sakinleri Madras isimli yerel kıyafet giyerler.

Hemen hemen tüm Karayip adalarında 1991 yılından beri ortak caz festivalleri düzenlenmektedir.

Adalar Cuma günlerinde yapılan sokak partileri ile meşhurdur. Kalipso ve reggea parçalarının sık duyulduğu gecelerde balık, tavuk ve piton birası tüketilir.

p20

Adalar, kültürlerinin çeşitliliği dışında sanatta ve eğlence hayatındaki özgünlükleri ile de dikkat çekmektedir. Adalar, kalipso, Soca, Çutney, Paranggibi dünya çapında müzik türlerinin doğduğu yerdir. Adalar ayrıca dünya müziğine çelik davul adlı enstrümanı da kazandırmıştır.

Adalarda müziksiz geçen bir gün neredeyse yok gibi. Salsa, rumba, çaça herkesin müzik eşliğinde yapabildiği danslar. Karayipler’dedans ve hareket yemek içmek kadar doğaldır. Kalipsocular şarkıları içinden geldiği gibi doğaçlama söyler ve genellikle de halkın sorunlarını alaylı bir dille ifade ederler. Halk da bu şarkılar esnasında dans eder.

Adaya özgü bir diğer dans türü Limbo’dur.  Bu dans etkinliğinde kumsalda yere paralel konmuş sopaların altından, değmeden sopaları düşürmeden geçilir.

p21

 

Karayip adalarının hemen hemen her yerinde her an bir karnavalla karşılaşabilirsiniz. Noel’le başlayan karnavallar Paskalya’nın bir hafta öncesine kadar aralıksız sürüyor. En gösterişli, renkli olan karnavallar Port of Spain’de düzenlenmekte.

 

Bölgede düzenlenen diğer festival ve etkinlikler

  • Barbados Gospelfest (Bridgetown – Barbados) – Mayıs
  • Bridgetown Film Festivali (Barbados) – Ocak
  • Caribbean Rom AndBeer Festival – Ekim
  • World Cup Kriket Final (Bridgetown ) – Nisan
  • CropOver Festival (Barbados ) – Temmuz

p22

 

Karayiplere özgü bir diğer simge Rom ve purolarıdır. Rom ve puro deyince akla gelen Karayip bölgesi olan Küba’dır. En ünlüsü Havana Club ve Legendio olan rom’lardan tatmalısınız. Dizlerinde puro saran kadınları görmek için de birkaç etkinliğe katılabilirsiniz.