Karayip Mutfağı

p23

 

Karayip yemekleri, zengin bir kültürel mirasa ve lezzetli mutfak geleneklerine sahiptir.  İspanyol, Afrika, Fransız ve küçük ölçüde Çin mutfağının etkisiyle şekillenen Karayip mutfağının en belirgin özelliği baharatlarındaki çeşitliliktir. Bunun yanında baharat çeşitleriyle bezenmiş deniz ürünleri, et ürünleri ve çeşitli garnitürlerKarayip mutfağının diğer belirleyici unsurlarıdır.

İstiridye, yengeç ve yayınbalığı, Istakoz ve karides Karayip bölgesindeki tüm menülerde karşınıza çıkan deniz mahsullerinden. Karayipler’de hemen hemen her restoranda yemekten önce cips &guacamole servisi yapılmaktadır.. En çok tüketilen besin maddelerinden birisi de pirinçtir. Mısır, bezelye gibi sebzelerle beraber pişirilir.

p24

 

Yemeklerde Karayiplere özgü bir baharat türü olarak Jerk kullanılıyor. Acı İskoç biberi, yenibahar, sarımsak, karanfil, tarçın ve Hindistan cevizinden oluşan Jerk baharatı yemeklere apayrı bir lezzet kat katıyor.  JamaicanJerkChicken bu baharatın olduğu yemekler içinde en lezzetlilerinden.

Karayipler’de kızartmalar yerine genelde buharda pişirilmiş yemekler tercih edilmekte. Et ve peynirden yapılan Empanada yemeği Karayip mutfağının buharda pişirilen en popüler yemeklerindendir.

p25

 

Karayipler’de her yerde bulunan Cutters adı verilen jambon, tavuk ve balıktan oluşan özel sandviçler denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Pürelenmiş muzlardan oluşan Mangu yemeği, Hindistan cevizine batırılıp yağda kızartılmış karides olan CoconutShrimps, yeşil muzların rendelenip bol yağda kızartılmasıyla hazırlanan bir tür cips olan Totones, kırmızı etle yapılan RopaVieja ada bölgesinin en çok tüketilen diğer popüler ve lezzetli yemekleri arasındadır.

p26

 

Ayrıca muz, mango, ananas, papaya ve hindistan cevizi gibi meyveler ada mutfağında önemli yer teşkil etmektedir. Bu meyvelerle hazırlanan lezzetli tatlılar ve yemekler günlük beslenmenin büyük bir bölümünü kaplamaktadır.

Bölgenin en popüler içkisi ise Rom’dur ve otellerde, yemeklerde her yerde özel kokteyller olarak servis edilmektedir.

p27